петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Груевски: Не водиме црна кампања, потсетуваме на нивните изјави

ФОТО: МИА

ФОТО: МИА

Поврзани вести

Не се работи за црна кампања, туку за потсетување на изјавите на СДСМ, објаснува премиерот Никола Груевски по обвинувањата од опозициската партија дека се води црна кампања против нив.
„Не станува збор за црна кампања. Ако тие своите изјави ги сметаат за црни тогаш потсетувањето на тие изјави е црна кампања. Меѓутоа ако не ги сметаат за црни своите изјави во смисла на лаги, недобри и на некој начин штетни тогаш може да речат дека тоа е црна кампања“, рече Груевски во одговор на прашање за коментар на обвинувањата на опозицијата дека против нив власта води црна кампања по пуштањето во употреба на повеќенаменско игралиште во општина Бутел.

Потсети дека имаше реченица во која претседателот на СДСМ Зоран Заев кажува како ќе се однесува доколку дојде на власт со вработените во државниот сектор.

“Порачува дека ќе се отпуштаат вработени и дека ќе се прима само по партиска линија. Тоа е негова изјава, изваден цитат. Доколку овој цитат го сметаат за црн во неговата суштина тогаш можеби во една таква смисла е црна кампања. Шекеринска има изјавено дека од секое семејство ќе вработат по еден, а тоа никогаш не се направи. Меѓутоа тоа треба повеќе нив да ги загрижува зошто даваат такви изјави. Не може да се каже дека водиме црна кампања ако даваме цитати“, рече Груевски.

Нагласи дека во кампањата не се импутираат реченици или мисли, туку, како што рече, вадат цитати и ги потсетуваат луѓето за да знаат со кого имаат работа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести