сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Груевски: Новата влада е комбинација на младост и искуство

Груевски, им го честиташе новиот мандат на избраните пратени кои седницата ја следеа во Собранието, но честитки упати и кон опозициските претставници, кои, како што нагласи, поради политиките на раководните структури не се во Парламентот.

Gruevski

Поврзани вести

Мандаторот, Никола Груевски, во своето експозе, пред изгласувањето на новата Влада, ја образложи политичко економската програма пред присутните пратеници и изборот на новите министри, за кои посочи дека се „комбинација на младост и сериозно искуство“ и од кои очекува чесна, транспарентна и одговорна работа.

Груевски, им го честиташе новиот мандат на избраните пратени кои седницата ја следеа во Собранието, но честитки упати и кон опозициските претставници, кои, како што нагласи, поради политиките на раководните структури не се во Парламентот.

„Пред два месеци повтроно граѓаните ни ја доверија довербата  и имаме должност да го спроведеме ветеното и да дадеме максимум за подобрување на квалитетот на граѓаните. Успехот е резултат на голем број исправно донесени одлуки. Сите ние имаме цел нашите граѓани да имаат поубав живот, но со различни принципи и идеоогии. Голема е одговорноста кон дадениот збор. Треба да се има добар тим со стручни компетенции и нивните чесни намери. Од 24 години демократија, овој предложен тим има добри успеси. Не велам дека правиме чуда или дека такво сме ветувале. Не сме безгрешни. Но, направивме многу и народот тоа го оцени и процени. Направивме и грешки, но не биле стратешки и не сме сакале никој да повредиме“, изјави Груевски.

Образложуваќи ја новата програма, тој посочи дека фокусот на новата Влада ќе биде насочен кон зголемувае на вработеноста, продолжување на интеграциите кон ЕУ и НАТО, борбата против криминалот, добрите меѓуетнички односи  и развој на образованието и информатиката технологија.

Премиерот најави интензивирање на економскиот раст, капитали инвестиции, умерен буџетси дефицит, стапка на инфлација од 2,5 отсто до 3 отсто годишно.

При презентацијата на програмата, Груевски најави 30 нови инвсетиции кои треба да отворат 10.000 работни места. Исто така, најави нови мерки за македонските компании, зголемување на странски директни инвестиции, зголемување на платите на администрацијата, пензиите и социјалната помош. Потсети на проектот за вработување на младите до 29 години, изградба на 660 нови станови за ранливи лица, зголемување на минималната плата. Тој вети намалување на ДДВ за одредени стоки, продолжување на субвенциите, изградба на патишта и автопатишта, нови железнички коридори и развој на гасификацијата на национално ниво, како стратешки приоритет.

Најавувајќи ги реформи во здравствоот и образованието, премиерот упати пофалба до се’ уште актуелниот министер за образование, Спиро Ристовски.

„Учинокот на Спиро Ристовски беше голем и ќе остане наш соработник, а се надевам дека новиот министер за образование ќе продолжи со големите реформи“, рече Груевски.

Што се однесува до спорот со името, премиерот посочи дека како и досега,  Владата нема да се прифати предлози кои ќе го загрозат националниот идентитет, а за секој предлог ќе има референдум.

Тој  порача и дека мора да се почитува слободата на медиумите.

На денешната седница на која се бираше новата Влада, присуствуваа бројни дипломатски претставници, претседателот на земјава, Ѓорѓе Иванов, лидерот на ДУИ Али Ахмети, пратеничката од СДСМ која ја повлече својата оставка, Роза Топузовска. Претседателот на ДПА Мендух Тачи, не присуствуваше, поради, како што беше кажано, од оправдани причини.

Мандатарот Груевски, за министер за одбрана го предложи досегашниот амбасадор во САД Зоран Јолевски, за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, за правда Аднан Јашари, за надворешни работи Никола Попоски, за финансии Зоран Ставрески, за економија Беким Незири, за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков, за здравство Никола Тодоров, за образование и наука Абдилаќим Адеми, за труд и социјална политика Диме Спасов, за локална самоуправа Љирим Шабани, за култура Елизабета Канческа Милевска, за информатичко општество и администрација Иво Ивановски, за транспорт и врски Миле Јанакиески и за животна средина и просторно планирање Нурхан Изаири. За министри без ресор се предложени Владимир Пешевски, Фатмир Бесими, Муса Џафери, Фуркан Чако, Неждет Мустафа, Веле Самак, Бил Павлески, Џери Наумоф, Висар Фида и Горан Мицковски.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести