понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 11

Груевски од Ромпуј ќе се информира за расположението во ЕУ за Македонија

Премиерот Никола Груевски, утре ќе престојува во еднодневна работна посета на Брисел при што ќе има средба со претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј.

gruevski rompuj

Поврзани вести

Целта на средбата со првиот човек на Европскиот совет, на само десетина дена пред Самитот, е од прва рака да се информира за расположението меѓу државите членки на Унијата за прифаќање на петтата по ред препорака од Европската комисија, Македонија да ги започене пристапните преговори со ЕУ, како и можноста за уште еден обид да се влијае за добивање на позитивен сигнал на претстојниот Самит на 19-ти декември.

Сепак, заклучоците за Македонија ќе бидат дефинирани на само два дена пред средбата на шефовите на државите и владите на земјите членки, на средбата на министрите за надворешни работи на 17-ти декември. Во текот на утрешниот ден, премиерот Груевски ќе има и обраќање на форумот во организација на Европската канцеларија „Конрад Аденауер“, како и средби со амбасадорите на земјите членки на ЕУ.

Пред тоа, ќе ја посети и Универзитетската клиника во градот Лувен.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести