недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Груевски останува претседател на ВМРО-ДПМНЕ

gruevskiiii223-500 nov

Последни вести

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер Никола Груевски е реизбран на претседателската функција во партијата која ќе ја предводи и во следните четири години.

Груевски го доби четвртиот четиригодишен мандат во кој ќе ја предводи ВМРО-ДПМНЕ со 528 гласа „за“.

Како што беше соопштено, од 560 делегати, гласале 529 на 15. конгрес на ВМРО-ДПМНЕ кој се одржува во Куманово. 528 гласале „за“, а едно ливче било неважечко.

Во тек е говорот на премиерот Никола Груевски кој може да го следите на следниот линк.

Најчитани вести