петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Груевски: Овој празник е уште една можност да се потсетиме на вредностите на богоугодниот пат

Премиерот Никола Груевски испрати честитка до католичката заедница во Македонија по повод католичкиот Божик

nikola gruevski

Поврзани вести

Премиерот Никола Груевски денеска по повод католичкиот Божиќ испрати честитка до доктор Киро Стојанов Скопски бискуп и Апостолски егзарх во Македонија.

„Ова е празник кој ја симболизира човечката толеранција, семејните вредности, човечкото милосрдие и взаемното разбирање. Ова се денови во кои различностите треба да зближуваат, вредностите кои не обединуваат да бидат силата со која се движиме и работиме, а добрината и почитувањето да се главниот двигател. Со Божиќ се слави раѓањето, како симболика на новиот живот кој значи нов почеток и надеж. Овој празник е уште една можност да се потсетиме на вредностите на богоугодниот пат, да се потсетиме на потребата да бидеме достојни верници и чесни луѓе, да живееме скромно и правично, да владее мир и хармонија, да владее соработка и почитување, да ги негуваме семејните и традиционални вредности, да шириме радост, љубов и добрини. Таа верба нека не води и понатаму во нашиот личен живот, но и во нашата општествена улога да создадеме подобра иднина и поубав живот за сите наши граѓани“, пишува премиерот Груевски во честитката.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести