недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Груевски: Пендаровски да каже како ќе го реши проблемот со името

Ако го избегне тоа или ако одговори со навреди, нагласи Груевски, ќе сметаме дека стои зад позициите на неговиот ментор, Бранко Црвенковски, за одредници и зад позициите за виткање на кичмата на Зоран Заев.

ng

Поврзани вести

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, на вечерашниот митинг  Гевгелија го повика кандидатот за претседател Стево Пендаровски да каже како планира да го реши прашањето за името на Македонија.

„Знаеме како неговиот ментор сакаше да го реши, а тој како советник не се огради од него и од тие изјави, а се спомнуваа различни одредници. Сега го кандидира партијата, и стои зад него СДСМ, партија чи претседател Зоран Заев јавно велеше дека ќе треба да се свитка кичмата. Сега Пендаровски се продава пред народот дека ќе го реши, па би сакал да го слушнеме како ќе го реши“, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Ако го избегне тоа или ако одговори со навреди, нагласи Груевски, ќе сметаме дека стои зад позициите на неговиот ментор, Бранко Црвенковски, за одредници и зад позициите за виткање на кичмата на Зоран Заев.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести