сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Груевски: Поддржувам мирни протести, насилство нема да се толерира

Честопати многу луѓе и групации од различни протести придонеле за развој на некои процеси во општеството, меѓутоа не можам да поддржам, а и никој во државата и надвор од неа, не поддржува насилство. Тоа институциите нема да го дозволат, изјави Груевски.

gruevski-za-itar-tass

Поврзани вести

Премиерот Никола Груевски денеска уште еднаш апелираше на мирни протести во врска со пресудите за случајот „Монструм“. Тој посочи дека се’ што ќе произлезе како акт на насилство нема да биде толерирано од институциите.
„Протестите се демократска придобвика и секогаш кога некој има потреба да протестира, јас тоа го поддржувам.  Честопати многу луѓе и групации од различни протести придонеле за развој на некои процеси во општеството, меѓутоа не можам да поддржам, а и никој во државата и надвор од неа, не поддржува насилство. Тоа институциите нема да го дозволат, изјави Груевски. 
Тој воедно потенцираше дека институциите имаат капацитет да се справат во секакви ситуации и да ги заштитат интересите на граѓаните и државата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести