понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Груевски: Подготвени сме да разговараме за сите разумни теми со СДСМ

sdsm-2-

Последни вести

Ние сметаме  дека она што Зоран Заев го направи со непризнавањето на изборите го направил  исклучиво за  да го задржи своето место како претседател на СДСМ. Меѓутоа подоцна човекот влезе во нови филмови и авантури поставувајќи барања кои се  непринципиелни. Рече премиерот Никола Груевски во вешерашното гостување во емисијата „Јади бурек“.

Тој посочи дека дијалог треба да има но дека тој треба да релаизаран на релани параметрти на почитување на изборните резултати.

-Ние  сакаме да има дијалог и да ги видиме назад во Парламентот, но не со нерелани барања од типот на техничка влада. На изборите имавме победа со околу 200.000 гласови разлика, сега они викаат ајде да имаме техничка валада, ако не не се вараќаме, тоа не е релано, како да им обајсниме на нашите галсачи дека бидејќи тие не велгуваат ви парламентот ние ќе правиме тенхничка валда, се знае дека кога ќе изгубиш со толку голема разлика,треба да  ги бараш своите грешки и тоа е нормално во секоја држава, посочи премирот.

Тој појасни дека добиле нов мандат од граѓаните за да реализираат проекти, а не да разговараат за непринципиелни работи.

-Најдобро за државата би било тоа да се вразумат и да седнеме да разговараме за нешто што е полегитмно, ако сакаат да разговараме пример за пописот ќе разговараме и тоа се легитимни теми за кои треба да се разговара, додаде Груевски за време на неговото гостување во емисијата „Јади бурек“.

Најчитани вести