четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Груевски: Потребни ни се 62 места во Парламентот

62

Поврзани вести

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски вечерва пред штипјани нагласи дека бара поддршка за 62 пратеника во Парламентот на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за да одговорат силно и енергично на сите уцени што им ги испорачувало радикалното крило на ДУИ.

„62 пратеника ни се потребни за да им одговориме на нивното барање за промена на Уставот на Македонија и одземање на правото на граѓаните на Македонија самите да избираат претседател на државата. Тоа право да сме му го дале на ДУИ и раководството на ДУИ да го избирал претседателот на Македонија. Дали ни е потребно тоа? Дали го поддржуваме тоа? Затоа ни се потребни 62 места во Парламентот, рече Груевски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести