среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Груевски пред јапонските бизнисмени ја претстави поволната бизнис клима

Јапонските бизнисмени позитивно ја оценија презентацијата на македонскиот владин тим, а некои од нив изјавија дека ќе ја посетат Република Македонија.

biznis forum-3

Поврзани вести

Премиерот Никола Груевски и владината делегација, присуствуваа и се обратија на бизнис форум во Токио, при што ги презентираа поволностите кои нашата земја ги нуди на странските инвеститори за отворање бизнис и нови работни места во Македонија.

Бизнис форумот беше организиран со групацијата Фајненшл Тајмс, и на него присуствуваа менаџери од над 60 компании, претежно од областа на автомобилската индустрија, роботиката, хемиската индустрија, енергетиката, како и претставници на инвестициски фондови.

Премиерот Груевски во своето обраќање истакна дека Македонија е земја која нуди најниски трошоци за правење бизнис во Европа, има најнизок даночен пакет, поволна и образована работна сила, прави голем дел на реформи во намалување на процедурите за бизнисмените и создава добра бизнис клима, и дека тој факт резултира во последно време со одлуки на голем број на компании да отворат капацитети во Македонија или да ги прошират постоечките. Тој ги повика јапонските бизнисмени добро да ги анализираат податоците и поволностите и да ја внесат Македонија во своите планови за ширење на капацитетите во Европа.

Многу глобални компании дојдоа во Македонија и отворија нов бизнис, изградија капацитети и започнаа производство.  Најголем дел дојдоа од САД, Велика Британија и Германија. Знам дека најголем дел од компаниите од Јапонија кои одат во Европа, одат во Германија или Велика Британија. Добра информација за вас е дека многу компании од Германија и Велика Британија доаѓаат во Македонија, па размислете за овој факт и посетете ја Македонија да се уверите во добрите услови за водење бизнис за кои зборувам, истакна премиерот Груевски во своето обраќање пред присутните.

Вицепремиерот Ставрески се осврна на поволните макроекономски податоци како параметар за креирање на предвидливо бизнис опкружување. Тој изрази и позитивни очекувања од презентацијата на поволностите.

„Имавме добра посетеност и очигледно од она што го слушнаа сметаат дека може да ја искористат Македонија како порта за европскиот пазар, да го пласираат својот бизнис во Македонија и оттаму да продаваат во Европа на пазар од 660 милиони потрошувачи,“ изјави Зоран Ставрески, вицепремиер на Владата.

Во август ќе предводам делегација од 10 бизнисмени во Македонија, ќе престојуваме една недела, и сакам да иницирам бизнис во Македонија, заинтересирани сме за медицинскиот туризам, изјави Јуро Нагакава, претседател на Јапонската бизнис асоцијација.

Присутните бизнисмени од Јапонија позитивно ги оценија и поволностите кои нашата земја ги овозможува за инвеститорите.

Задоволен сум од она што го чув на презентацијата и после овој настан можам да кажам дека голем дел од присутните ќе се заинтересираат за Македонија. Данокот на добивка е 10% и е многу компетитивен, а и Владата е фокусирана и поттикнува странски директни инвестиции, изјави Хидејуки Такемура од јапонската компанија „Фуџикура Ентерпрајз“.

Економскиот дел од владината посета на земјите на азискиот исток продолжува со бизнис форум кој ќе се одржи во Сеул, главниот град на Република Кореа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести