среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Груевски: Решивме долгогодишен горлив проблем на професионалните војници

arm

Поврзани вести

Со проширувањето на законска рамка за законот кој што беше изгласан за служба во АРМ се опфатени сите професионални војници.

„Со овој закон решивме еден долгогодишен горлив проблем кој го наследивме од поранешната влада и од 2006 година немавме никаво решение за војниците кои што ќе навршат 35 години.Подоцна привремено на некој начин го решивме проблемот зголемувајку го на 38, па на 45 години и сега конечно трајно го решивме со тоа што после 45 година се обезбедува вработување во државните институции за сите, истакна премерот Никола Груевски

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, додаде премерот,  донесе одлука да и препорача на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во законот да бидат внесени и оние лица кои што биле проефесионални војници и во меѓувреме им истекол договорот  и коишто со датум 31,12,2013 немаат  остварено вработување спорд Агенцијата за вработување .

Според неформалните информации станува збор за околу 110 лица кои согласно овој закон во наредните 9 месеци ќе бидат згрижени односно ќе им биде понудено работно место  во една од државните институции и на тој начин во целост се решава проблемот со професионалните војници вклучувајќи ги и оние кои во минатото им истекол договорот и останале без работа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести