петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 43

ФОТО: Груевски се обрати на Самитот на премиери од Централна и Источна Европа и НР Кина

samit-gruevski-naslovnaaaa

Поврзани вести

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска заедно со владина делегација во чиј состав се вицепремиерот задолжен за економски прашања, Владимир Пешевски, и заменик министерот за економија, Христијан Делев, учествуваше на 4-тиот Самит на шефови на влади на земјите на Централна и Источна Европа и НР Кина (16+1) и 5-тиот Економско-трговски форум што се одржува во градот Суџоу, Народна Република Кина.

Премиерот Груевски имаше свое обраќање на Самитот на шефови на влади каде се присутни 16 делегации од држави од Источна и Централна Европа и домаќинот, кинескиот премиер Ли Кечијанг.

samit-gruevski-5

Претседателот на Владата Груевски, како што информираат од владината прес служба, истакна дека Република Македонија и НР Кина ги поврзува традиционалното пријателство чии билатерални односи континуирано бележат нагорен  тренд, но и зголемена соработка во реализација на важни проекти во рамките на Централно-европската иницијатива.

Тој посочи…

Најчитани вести