среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Груевски се сретна со претставници на Европскиот совет

gruevski.jpg-500

Последни вести

Претседателот на Владата Никола Груевски вчера оствари средба со претставниците на работната група на Европскиот совет задолжени за проширување на ЕУ.

Соговорниците разговарале за реформската агенда на Владата во насока на реализација на реформите и мерките насочени кон исполнување на критериумите зацртани од интегративниот процес на Македонија во ЕУ.

На средбата, како што се наведува во соопштението од Кабинетот на премиерот, станало збор и за предизвиците поврзани со состојбата со политичкиот дијалог при што беше истакната важноста од институционално дејствување и нивно надминување.

Груевски ги информираше членовите на работната група за тоа дека членството во ЕУ претставува стратешка определба на државата и интензивно се работи во реализацијата на понатамошни реформи кои ќе го унапредат процесот. Посочи дека се превземаат мерки во повеќе општествени области чија крајна цел е исполнување на зацртаните критериуми, подобрување на квалитетот на работата на институциите и овозможување на напредок на животот и стандардот на граѓаните.

Соговорниците разговараа и за надворешно политичките аспекти во процесот на европски интеграции, при што премиерот Груевски ја истакна нашата посветеност и заложби за понатамошно унапредување на добрососедските односи и регионална соработка, се наведува во соопштението.

Најчитани вести