вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Груевски-Секута: Соработка на полето на инвестициите во енергетиката

На средбата стана збор за соработката во областа на енергетиката помеѓу Република Македонија и Соединетите Американски Држави и можностите за понатамошно унапредување на истата.

DSC_9570

Поврзани вести

Претседателот на Владата, Никола Груевски, денеска оствари средба со Роберт Секута, главен заменик помошник на државниот секретар за енергетика на Соединетите Американски Држави.

На средбата стана збор за соработката во областа на енергетиката помеѓу Република Македонија и Соединетите Американски Држави и можностите за понатамошно унапредување на истата.Беа разменети мислења и информации за поголем број на енергетски проекти и опциите и перспективите за нивна понатамошна имплементација.

Соговорниците разговараа и за можностите за соработка на полето на инвестициите во енергетиката и обезбедувањето на извори на средства за реализација на енергетски проекти.
Беше оценето дека поволната бизнис клима која постои во Република Македонија нуди соодветна подлога за реализација на инвестиции во енергетиката.

Беше опфатена и темата за поддршка на технолошкиот развој во областа на енергетскиот сектор.
На средбата се разговараше и за проектите за промоција на енергетската ефикасност и фондовите за поддршка во оваа област.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести