среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Груевски: Со поволните услови привлековме многу инвеститори

gruevski jadi burek

Поврзани вести

Благодарение на законските измени, намалените даноци, скратените бирократски процедури се зголеми бројот на странски инвеститори во земјава, рече вечерва премиерот Никола Груевски, во своето гостување во емисијата „Јади бурек“.

„Имавме создадено добри услови за водење бизнис, комплетно ги сменивме законите за работење на фирмите, намаливме даноци, намаливме бирократија, тука беше значајна и финансиската гилотина. Сето тоа значеше формирање на добра бизнис клима“, рече Груевски

Како показател за добрата бизнис клима и условите за водење бизнис се и одлуките на странските инвеститори  да отвораат нови производни погони и да го шират своето производство во земјава.

Од голема помош, како што рече тој, се и странските промотори чија цел е привлекување инвеститори од целиот свет и презентација на можностите за инвестирање во земјава.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести