петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Груевски упати честитка до Ердоган за изборот на претседател

gruevski_crvpoz2_g_3_1_0

Поврзани вести

Премиерот Никола Груевски упати честитка до новоизбраниот турски претседател Реџеп Таип Ердоган.

„Резултатот и убедливата победа уште во првиот круг на изборите, значат огромна поддршка од граѓаните која верувам ќе ја искористите за продолжување и унапредување на развојот на Турција на секое поле.Во оваа прилика би сакал да го изразам своето задоволство од високиот степен на традиционално пријателските односи кои ги негуваме помеѓу нашите две земји и особено интензивираната соработка која ја остваривме во изминатиот период, во време во кое Вие бевте на чело на Владата на Република Турција и покажавте личен ангажман и придонес во оваа насока. Би сакал да ја искажам и благодарноста за безрезервната поддршка која Република Турција и ја дава на Република Македонија на патот на евро-атлантската интеграција. Тоа се препознава и високо цени од граѓаните на Република Македонија, кои во Турција гледаат искрен пријател и долгогодишен партнер. Искрено се надевам дека и понатаму ќе продолжиме да даваме дополнителен придонес за натамошно унапредување на односите во сите области од наш заемен интерес.“ се вели во честитката на Груевски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести