среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Честитка од Груевски по повод Успение на Пресвета Богородица

По повод големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица, во народот познат и како Голема Богородица, претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски упати честитка до Поглаварот на Македонската Православна Црква-Охридска Архиепископија, Архиепископ Охридски и Македонски, Господин Господин Стефан, како и до сите православни верници.

gruevski-cestitka

Поврзани вести

По повод големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица, во народот познат и како Голема Богородица, претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски упати честитка до Поглаварот на Македонската Православна Црква-Охридска Архиепископија, Архиепископ Охридски и Македонски, Господин Господин Стефан, како и до сите православни верници.

Во продолжение проследете го интегралниот текст од честитката на премиерот Груевски:

                Ваше Блаженство,

Дозволете ми Вам лично, на членовите на Синодот и на сите православни верници, од мое лично име и од име на Владата на Република Македонија, да Ви го честитам големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица и да ја изразам мојата желба за многу среќа, радост и мир во душите на сите христијански верници.

Празнувањето на овој ден е славење на светлината на Дева Марија, која преку својот безгрешен, достоинствен и богоугоден живот е благословена со раѓањето на нашиот спасител Исус Христос. Чистината на нејзината душа ја прави оваа жена достојна за најголемиот христијански чин, а со тоа и вечен пример за сите нас кои со восхит и почит гледаат на нејзиното дело. Добрината и искреноста, чесноста, грижливоста и чистината на душата сe принципите и патоказот по кој и мајката божја, и целото христијанство не учи и упатува, оттука е и големината на денешниот празник и неговото значење.

Посветеноста на мајчинството и љубовта кои се белег на нејзиниот земен живот секогаш ќе не потсетуваат на бесценетоста на семејството. Поддршката и потпората добиени од домот даваат сила да се издржат најголемите предизвици и искушенија. Затоа на овој ден посебно, но и на секој друг, да се потсетиме на значењето на семејството како суштински елемент за одгледување и животен развој на децата кои се богатството и иднината на секоја земја.

Во духот на христијанството да ја пренесеме добрината со која сме благословени, на знајните и на незнајните луѓе со кои во секојдневието ни се вкрстуваат патиштата. Правејќи добри дела, создаваме трајни вредности и секој на тој начин придонесува со свој личен пример за иднината на нашата земја, нејзината изградба и развој.

Нека ни е честит и за многу години празникот.

Најчитани вести