четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 4

Груевски утре на средба со Расмусен

gruevski raSmusen

Последни вести

Премиерот на Република Македонија Никола Груевски во текот на утрешниот ден ќе го посети седиштето на НАТО каде што ќе се сретне со генералниот секретар Андерс Фог Расмусен и ќе присуствува на Северно-атлантскиот совет на Алијансата, јавува дописникот на МИА од Брисел.

Ова денеска го соопштија од седиштето на НАТО, со потврда дека претседателот на македонската Влада доаѓа на покана на првиот оперативец на Алијансата.

Според официјалното соопштение од НАТО, по средбата Груевски-Расмусен ќе има и заедничка прес-конференција. Средбата доаѓа неколку месеци пред Самитот на Алијансата во Велс, каде се очекува проширувањето да се врати на агендата, при што Македонија е земја што е прва на листата, но не може да и се приклучи на најголемата воено-политичка организација на светот поради блокадите од Грција.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести