петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Груевски: Владата никогаш не правела проекти на штета на граѓаните

nikola gruevski

Поврзани вести

Владата никогаш не правела проекти кои што ќе им наштетат на граѓаните, истакна премиерот Никола Груевски, одговарајќи на пратеничко прашање поврзано со проектот Луково поле.

„Владата на Македонија планира проектот Луково поле да го реализира во соработка со Светска банка, но мора прво да се направи студија за животната средина и да се направи проценка дали ќе има штета за природата од овој проект“, рече премиерот, нагласувајќи дека Светска банмкла нема да се сложи да финансира проект кој што претставува потенцијална опасност за животната средина.

Тој најави дека ќе се ангажираат врвни експерти кои ќе направат повеќе анализи и со тоа ќе се елиминираат и најмалите можности за евентуално предизвикување на штети.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести