сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Груевски во Охрид на одбележување на празникот Водици

Премиерот утре ќе биде во Охрид на чествување на големиот православен празник Водици

gruevskiizjava

Поврзани вести

Премиерот Никола Груевски утре ќе престојува во Охрид по повод одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление- Водици.

Оваа година во осветените води на Охридското езеро во потрага по светиот крст ќе се борат околу илјада Охриѓани. Манифестацијата ќе започне во 10 часот кај Градското пристаниште, а крстот ќе биде фрлен во водите на езерото околу 10,15 часот.

Македонскиот Ерусалим се подготвува за еден од најголемите празници и традиционалното чествување на Водици во водите на езерото, a се очекува и голем број на домашни и странски туристи.

Кум на овогодинешниот настан по повод Водици е охридскиот градоначалник Никола Бакрачески.

Фаќањето на крстот значи соединување на човекот со Христа и се верува дека тој што ќе го фати ќе го следи благослов и среќа цела година. Празникот се слави уште од вториот век и е поврзан со крштевањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој оттогаш се нарекува Крстител. Овој празник се нарекува уште и Водици, заради големиот водосвет, што го извршува Црквата на овој ден.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести