Македонија

Груевски во Охрид на одбележување на празникот Водици

Груевски во Охрид на одбележување на празникот Водици

Премиерот Никола Груевски утре ќе престојува во Охрид по повод одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление- Водици.

Оваа година во осветените води на Охридското езеро во потрага по светиот крст ќе се борат околу илјада Охриѓани. Манифестацијата ќе започне во 10 часот кај Градското пристаниште, а крстот ќе биде фрлен во водите на езерото околу 10,15 часот.

Македонскиот Ерусалим се подготвува за еден од најголемите празници и традиционалното чествување на Водици во водите на езерото, a се очекува и голем број на домашни и странски туристи.

Кум на овогодинешниот настан по повод Водици е охридскиот градоначалник Никола Бакрачески.

Фаќањето на крстот значи соединување на човекот со Христа и се верува дека тој што ќе го фати ќе го следи благослов и среќа цела година. Празникот се слави уште од вториот век и е поврзан со крштевањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој оттогаш се нарекува Крстител. Овој празник се нарекува уште и Водици, заради големиот водосвет, што го извршува Црквата на овој ден.