вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Груевски во тридневна посета на Австрија и Германија

Премиерот со свое обраќање пред австриски и германски бизнисмени

nikola gruevski

Поврзани вести

Премиерот Никола Груевски од денеска ќе престојува во тридневна работна посета на  Австрија и Германија.

Во рамки на посетата на Австрија, попладне во Виена, премиерот Груевски ќе има средба со австрискиот канцелар Вернер Фајман, јави известувачот на МИА.

Во Виена и Минхен ќе се одржат бизнис форуми со цел привлекување странски инвестиции, на кои премиерот Груевски ќе има обраќање пред австриските и германските бизнисмени. Овие форуми се во соработка со реномираната групација Фајненшл Тајмс, која учествува во организирањето на настаните со цел привлекување странски инвеститори. Првиот ваков бизнис форум беше во Лондон, по што следеше во Париз, двата во декември минатата година.

За време на престојот во Виена и Минхен предвидени се и посети на болници и компании. Во македонската делегација се и вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски и директорот на Дирекцијата за технолошко-индустриски развојни зони Виктор Мизо.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести