сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Груевски во Виена на состанокот на ЦЕИ

gruevski-cestitka500

Последни вести

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска ќе престојува во Виена, Австрија, каде ќе присуствува на повеќе настани.

Како што јавуваат од владината прес-служба, премиерот Груевски ќе присуствува и ќе се обрати на реномираниот и престижен Виенски економски форум, каде што ќе се дискутира за предностите, влијанието и перспективите на економската регионална соработка.

„Претседателот на македонската Влада ќе присуствува и на состанокот на Централно-европската иницијатива, каде што ќе се изврши и чинот на официјално преземање на претседателството со иницијативата од страна на Република Македонија од досегашниот претседавач Република Австрија. Премиерот Груевски во рамките на состанокот и во своите обраќања ќе ги истакне приоритетите на македонското претседавање со ЦЕИ во текот на 2015 година, и календарот на активности кои се предвидени за реализација на приоритетите и целите“, стои во соопштението.

Двата настана, и Виенскиот економски форум, и состанокот на Централно-европската иницијатива, се значајни настани на кои ќе присуствуваат поголем број на шефови на држави и влади од Европа.

Покрај македонскиот премиер, на настаните ќе земат учество и сојузниот претседател на Република Австрија, Хајнц Фишер, австрискиот канцелар Вернер Фајман, италијанскиот премиер Матео Ренци, премиерот на Република Чешка Бохуслав Соботка, хрватскиот премиер Зоран Милановиќ, албанскиот премиер Еди Рама, црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ, премиерот на Република Босна и Херцеговина Вјекослав Беванда и поголем број на други високи официјални лица на европски земји и мултилатерални организации.

На маргините на настаните се очекуваат и средби и разговори на премиерот Груевски со присутните колеги од другите земји.

Премиерот Груевски ќе оствари и средба со претседателот на Европската банка за обнова и развој, Сума Чакрабарти, на која ќе се дискутира за можностите, аспектите и деталите за соработка на поголем број на тековни и идни проекти кои се од взаемен интерес.

Најчитани вести