петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 3

Груевски: Заев бараше избори, а сега бега од нив

gruevski-promocijaenciklop

Поврзани вести

Моето мислење е дека Заев и СДСМ имаат погрешна политика, не само за држвата туку и за нивната патија,тие гледаат дека ја немаат поддршката на граѓаните и сакаат да ги убедат сите дека заради нешто друго не сакаат да излезат на избори, изјави претедателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

-Минатата година тие беа оние кои побараа избори, а ние се согласивме. Заеднички потпишавме договор, сите четири партии со сведоштво на претставници на меѓународна заедница во кој што крајната цел за излез беше предвремени парламентарни избори на 24 април 2016 година и тоа го потпишаа сите, го потпиша и СДСМ. Оттука ми е нејасно како тие викаат дека ВМРО-ДПМНЕ еднострано донеле одлука за одење на предвремени парламентарни избори. Како може да е еднострано кога сите големи парии потпишавме договор со кој го одредивме датумот на избори. Во парламентот изгласан е закон во кој влезе датумот. Нејасно е како тој човек мисли дека наодот има такво кратко памтење да поверува дека ние еднострано сме преземале чекори и сме ги довеле во некоја непријатна ситуација, потенцираше Груевски.

Тој потсети дека две институции кои се задолжени за избори, ДИК и МВР се во рацете на опозицијата.

Најчитани вести