недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Груевски: Заев сака да го закрви народот

Macedonian Prime Minister and leader of the biggest ruling party VMRO Nikola Gruevski speaks during an interview with Reuters in Skopje

Последни вести

Институциите се целосно подготвени да дејствуваат разумно, мудро и согласно стандардите, истакна премиерот Груевски при гостувањето во Дневникот на ТВ Сител одговарајќи на новинарското прашање дали институциите се подготвени во пресрет на најавениот протест на 17. мај.

Премиерот воедно апелираше до членството на ВМРО-ДПМНЕ да остане смирено и да не влезе во играта на Зоран Заев, кој сака да се закрви народот.

Тој порача дека целата оваа ситуација мора да заврши со правна разрешница во една независна и транспарентна постапка, како и со политичка завршница во Собранието на Република Македонија.

-Очекувам во судската постапка да се расчисти се. Како се дошло до материјалите, да тоа го препознаат сите. Да се расчисти со обвинувањата од креираните метеријали кои ги пушпта Заев. Тоа мора да се расчисти, потенцира премиерот.

Најчитани вести