среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 29

Група од околу три илјади бегалци влезе во Словенија

begalci

Поврзани вести

Словенечката полиција соопшти дека рано изутринава во Словенија пристигнала досега најголемата група од две ијади до три илјади бегалци.

Групата минала во Ригонце околу четири часот, а синоќа во Бизељско пристигнале уште 1.500 имигранти.

Портпаролката на полицијата на Ново Место, Аленка Дреник изјави дека двете групи пристигнале без претходна најава на хрватските власти.

Група од 2.200 бегалци го напуштиле синоќа прифатниот центар во Словенија и минале на територијата на Австрија.

Најчитани вести