среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Групацијата „Триглав“ 2013-та ја заокружи со добри резултати

triglav

Поврзани вести

Групацијата „Триглав“ во  текот на минатата година продолжи да ја реализира својата стратегија, која што се темели на фокусирање на основната дејност на осигурување, профитабилност и сигурност во работењето. Групацијата „Триглав“ и покрај тешките економски и финансиски услови во 2013-та работеше добро.

Групацијата „Триглав“ го задржа високото ниво на профитабилност и финансиска стабилност, што беше потврдено и од страна на агенциите за проценка на бонитет, „Standard & Poor’s“ и „A.M. Best“, кои Заваровалница Триглав и Позаваровалница Триглав Ре ја оценија со бонитетна оцена „А-“, со стабилна среднорочна прогноза.

Проценетиот деловен резултат на Групацијата Триглав пред оданочување изнесува 83,6 милиони евра, што е седум отсто пониско во однос на 2012 година, а воедно 21 отсто над планираното. Проценетиот нето деловен резултат на Групацијата Триглав изнесува 69,9 милиони евра, што во однос на 2012-та претставува пад од пет отсто, но е 27 отсто над планираното.

Продолжувањето на економската криза и понатаму влијае на обемот на фактурирана премија од осигурување на Групацијата Триглав, која според првите оцени изнесува 900,9 милиони евра и, споредено со 2012 година, е за четири отсто пониска.

Постигнатиот комбиниран количник, со кој се мери успешноста на осигурителната компанија  во нејзината основна дејност, на ниво на Групацијата Триглав е оценет со вредност од 91 отсто што е за 3,7 процентни поени подобро од планираното. Оценетата рентабилност на капиталот на Групацијата „Триглав“ изнесува 12 отсто.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести