петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Групацијата Триглав го задржа високиот кредитен рејтинг од бонитетната куќа S&P

triglav

Поврзани вести

Агенцијата за кредитен рејтинг Standard & Poor’s Ratings Services, ја потврди постоечката оцена “А-“за долгорочен кредитен рејтинг и финансиска моќ на групацијата Триглав. Со тоа агенцијата Standard & Poor’s Ratings Services ја потвдри оцената “А-“ за долгорочниот рејтинг и финансиска моќ на Заваровалница Триглав, како и на нејзиното зависно друштво Позавароалница Триглав РЕ. Кредитните рејтинзи на Заваровалница Триглав и Позаваровалница Триглав Ре имаат стабилни среднорочни изгледи.

Групацијата Триглав, односно Заваровалница Триглав и Позаваровалница Триглав Ре имаат иста оцена за кредитен рејтинг како и Република Словенија, со тоа што средорочните изгледи за Групацијата Триглав се стабилни, додека пак за Република Словенија се негативни. Имајќи ја во предвид праксата во меѓународното финансико опкружување, одржувањето на висок кредитен рејтинг на Групацијата Триглав и покрај негативните среднорочни изгледи за Република Словенија претставува вистинска реткост и е резултат науверението на бонитетната куќа S&P дека Групацијата Триглав е способна да ги сочува стабилната позиција на пазарот, солиднатаадекватност на капиталот и високатапрофитабилност.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести