петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 49

Групна крштевка во реката Бабуна

Крштевката е бесплатна, а до самиот чин можат да се пријават сите заинтересирани граѓани од Велес, велешко и други општини, кои се постари од 14 години и досега се уште не се крстени.

grupno-krstevanje

Последни вести

Во организација на Повардарската Епархија со седиште во Велес денеска по седми пат во водите на реката Бабуна во близина на Велес со почеток во 10 часот ќе се изврши групна крштевка.

Како што информираат од Епархијата Повардарска, чинот на Светата Тајна Крштението ќе го изврши митрополитот Повардарски Агатангел во сослужение на свештенослужители од Велес.

Крштевката е бесплатна, а до самиот чин можат да се пријават сите заинтересирани граѓани од Велес, велешко и други општини, кои се постари од 14 години и досега се уште не се крстени.

Минатата година во јули во водите на Бабуна кај Велес беа крстени 27 граѓани или во изминатите шест години светото тајно крштение го примија вкупно 262 граѓани од сите возрасти од Велес, велешко, а ги имаше и од соседните општини.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести