четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Гугл ќе го снима Скопје

google

Поврзани вести

Гугл ќе прави снимки од Скопје и позначајните туристички места во земјава, за нивната платформа „стрит вју“ (street view), најави министерот за информатичко општество и администрација, Иво Ивановски.

На тој начин, сите кои се приклучени на интернетот на Гугл пребарувајќи актуелни туристички места во земјава, ќе можат локациите да ги видат и во тродимензионално издание.

Како што најави министерот Ивановски, ќе се измапираат уличките од целата држава, а  мапирањето ќе може да го прави секој граѓанин, бидејќи е од отворена платформа.

 

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести