недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Гулен поднесе жалба за клевета против Ердоган

erdogan

Поврзани вести

Муслиманскиот проповедник Фетхулах Гулен поднесе жалба за клевета против турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган, кој го обвинува за обид за државен удар, пренесе „АФП“ повикувајќи се на турскиот весник „Заман“.

Гулен бара околу 33 илјади евра од Ердоган како надомест за штета и загуба поради навредите и оцрнување кои тој ги трпи од премиерот, пишува весникот.

Од средината на декември турскиот премиер го обвинува братството на Гулен за заговор со цел дестабилизација на власта пред општинските избори на 30 март и претседателските избори во август.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести