сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 18

Ѓумбирот го убива ракот!

gumbir

Последни вести

Ѓумбирот е фантастична намирница која не се користи само во прехраната како зачин, туку и во третирањето на мачнини и проблеми со желудникот. Сепак, уште пофасцинантни податоци пристигнуваат од резултатите на новата студија која покажува дека оваа билка е исклучително успешна во третирањето на различни облици на канцер.

Студијата врз глувците ја спроведоа истражувачите на Џорџија Стејт универзитетот, а таа покажа дека екстрактот од ѓумбир е во состојба да ја намали големината на туморот на простатата за дури 56%. Покрај тоа, се покажа дека ѓумбирот го намалува воспалението на организмот.

Уште една студија спроведена од страна на непрофитната организација “PLoS” покажа дека ѓумбирот игра клучна улога во третирањето на ракот на дојката и матичните ќелии на ракот, за кои е познато дека е исклучително тешко да се убијат.

Кога коренот (ѓумбирот) се суши и готви, во него настанува органско соединение шогаол. Фасцинантен е начинот на кој ова соединение се бори против матичните ќелии на ракот.

 

Најчитани вести