среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Гувернерот на Токио поднесе оставка поради корупциски скандал

tokio

Поврзани вести

Гувернерот на Токио, Наоки Иносе на вонредна прес-конференција ја објави својата намера да поднесе оставка поради корупциски скандал, пренесе „РИА Новости“.

„Донесов решение да поднесам оставка и веќе ја предадов соодветната молба во Парламентот на Токио“, истакнал Иносе.

Тој беше избран на својата функција точно пред една година. Скандалот околу гувернерот започна откако стана јасно дека пред изборите тој земал заем од една јапонска компанија во износ од 50 милиони јени, околу 500 илјади долари. Гувернерот ги вратил овие пари, но не успеа да даде сеопфатни појаснување за тоа, за какви потреби тој ги има земено парите и зошто ги вратил дури откако обвинителството започна да го испитува случајот против раководството на „Токусјокаиј“ за спроведување на предизборната компанија во јапонскиот Парламент.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести