петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Гвардиола ќе гостува “дома”, Реал преку Јувентус ќе “брка” ново финале

LS2

Поврзани вести

Претпладнево беа извлечени полуфиналните двојки од фудбалската Лига на шампиони, а во фокусот на вниманието е двобојот помеѓу Баерн Минхен и Барселона. Во вториот полуфинален дуел ќе се сретнат Реал Мадрид и Јувентус.

Пеп Гвардиола ќе има исклучителна тешка задача, не само поради фактот што за противник го доби можеби главниот фаворит за титулата во ЛШ, туку и поради тоа што ќе се врати на “Ноу Камп” и ќе се обиде да го елиминира тимот кој според многумина беше создаден токму од него, што ќе преставува дополнителен психолошки притисок за Шпанецот.

“Кралскиот клуб” ќе атакува на 11-тиот трофеј во ова натпреварување и има можност да биде првиот клуб што би успеал да ја одбрани титулата во ЛШ.

Првите полуфинални мечеви се играат на 5/6 мај, додека реваншите се на 12/13 мај.

Со ова се отвора можност за евентуално шпанско “Ел Класико” во финалето на Лигата на шампионите, кое ќе се игра во Берлин, на 6 јуни.

Полуфинални двојки во ЛШ:

Јувентус – Реал Мадрид
Барселона – Баерн Минхен

Најчитани вести