Спорт

Гвардиола: Вината за поразот од Порто е само моја !

Гвардиола: Вината за поразот од Порто е само моја !

Баерн Минхен вчера информираше дека легендарниот клупски доктор Ханс Вилхелм Милер-Волфарт ќе престане да ги извршува своите задачи во составот предводен од Пеп Гвардиола, а голем дел од германските медиуми пренесоа дека ваквиот потег бил само кулминација на незадоволството од страна на шпанскиот стратег поради честите повреди во неговиот тим.

Ханс Вилхелм вчера во своето соопштение потенцираше дека од непознати причини тој и неговиот лекарски тим биле обвинети за поразот од Порто во Лигата на шампионите (3:1), но денеска комплетната одговорност за неуспехот на Баварците на “Драгао” ја презема токму Пеп Гвардиола.

“Вчера ме информираа за одлуката на докторот, јас максимално го почитував и верувајте дека немало никакви несогласувања меѓу нас. Тоа беше негова одлука, повредите често се дел од фудбалот, не може да се обвинува медицинскиот тим за тоа. Има само еден виновник за поразот од Порто, а се рзбира дека тоа сум јас. За две години, моите фудбалери беа подоложени на дури 30 операции, но и покрај тоа ние успеавме да освоиме многу титули. Не може секој натпревар да го добиваме со 3:0 или 4:0, особено не кога се соочуваме со ваква тешка ситуација” – изјавил Гвардиола.

Шпанецот проговорил и за здравствената состојба на Франк Рибери и Бастијан Швајнштајгер.

“Рибери се бори како животно за да се врати што побрзо во форма и да ни помогне. Не сум сигурен кога ќе се врати, но од утре сигурно ќе можеме да сметаме на Швајнштајгер” – потенцирал шпанскиот стручњак.