Спорт

Гвардиола виновен за пропаднатиот трансфер на Чави во Баерн (М)

Гвардиола виновен за пропаднатиот трансфер на Чави во Баерн (М)

Заменик капитенот на каталонскиот гигант Барселона, Чави Хернандез, откри дека трофејниот шпански стручњак, Пеп Гвардиола, е најголемиот виновник за попаднатиот негов трансфер во редовите на германскиот бундеслигаш Баерн (М).

„Тоа се случи во 2008 година. Ситуацијата беше и повеќе од сериозна. Можам да признаам дека имав и состанок со тогашниот тренер на Баерн (М). Сепак, во последниот момент, Гвардиола ве викан на страна и ми кажа дека нема да ми дозволи да си заминам од “Ноу Камп”. Ми го откри неговиот план, ми кажа дека сака да создаде тактика, игра и дека истата ќе биде градена околу мене и околку неколку мои соиграчи и поради таа причина нема да ми дозволи да си заминам од редовите на Барселона.За среќа, донесов вистинска одлука и сега сакам да се пензионирам како фудбалер на Барселона”, изјави репрезентативецот на Шпанија.