среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Гвардиола виновен за пропаднатиот трансфер на Чави во Баерн (М)

gvardiola vinoven

Поврзани вести

Заменик капитенот на каталонскиот гигант Барселона, Чави Хернандез, откри дека трофејниот шпански стручњак, Пеп Гвардиола, е најголемиот виновник за попаднатиот негов трансфер во редовите на германскиот бундеслигаш Баерн (М).

„Тоа се случи во 2008 година. Ситуацијата беше и повеќе од сериозна. Можам да признаам дека имав и состанок со тогашниот тренер на Баерн (М). Сепак, во последниот момент, Гвардиола ве викан на страна и ми кажа дека нема да ми дозволи да си заминам од “Ноу Камп”. Ми го откри неговиот план, ми кажа дека сака да создаде тактика, игра и дека истата ќе биде градена околу мене и околку неколку мои соиграчи и поради таа причина нема да ми дозволи да си заминам од редовите на Барселона.За среќа, донесов вистинска одлука и сега сакам да се пензионирам како фудбалер на Барселона”, изјави репрезентативецот на Шпанија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести