сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 37

Гватемалскиот вулкан Сантјагито го преплави со пепел соседно Мексико

vulkan-1

Последни вести

Гватемалскиот вулкан Сантјагито исфрли столб од вулканска пепел со височина од 5000 метри надморска височина и го преплави соседно Мексико, пренесува БТА.

Вулканот се наоѓа на 64 километри од границата на Гватемала со Мексико.

Сантјагито е еден од најактивните вулкани во Латинска Америка и годишно еруптира по 76 пати.

Најчитани вести