петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Гвинеја: Во стампедо на концерт загинале 24 луѓе

0023ae606e660ec21bf827

Последни вести

Најмалку 24 лица загинале во стампедо на концерт кој се одржал на плажа во Конкари, главен град на Гвинеја. Претседателот на државата  прогласи седум дневна жалост поради трагедијата.

Инциденот се случил на плажата во округот Ратома и во стампедото имало мртви и повредени. Лекарските екипи пронашле најмалку 24 тела, меѓу нив загинале и 13 девојки.

Полицијата покренала истрага за причините за несреќата. Официјалното лице од организацијата на концертот е суспендирано.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести