петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Хафингтон Пост пишува за случајот ебола во Македонија

hafington

Последни вести

Угледниот весник „Хафингтон пост“ односно неговото англиско издание пишува за случајот ебола во Македонија, пренесува Република.

Според весникот, официјални лица на Министерството за надворешни работи на Велика Британија ги истражуваат информациите за смртта на еден британски државјанин починат во Македонија, а за кој има сомнежи дека бил заболен од ебола. Ако се потврди, тоа ќе биде прв смртен случај на британски од ебола.

Весникот го соопштува и името на починатиот. Станува збор за медицинското лице Вил Пули, кој, според весникот, оздравел од смртоносниот вирус минатиот месец.

Пули, според „Хафингтон Пост“ работел како волонтер во областите погодени од смртоносниот вирус.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести