петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Хаг му наложи на Младиќ да сведочи против Радован Караџиќ

ratko-mladic

Поврзани вести

Меѓународниот трибунал за воени злосторства во Хаг, му наложи на поранешниот воен командант на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ, да сведочи против политичкиот лидер на Србите за време на војната, Радован Караџиќ, пренесуваат локалните медиуми.

Трибуналот го прифатил барањето на Караџиќ да му се нареди на Младиќ да биде сведок во процесот.

Во април Младиќ одби да сведочи во случајот против Караџиќ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести