недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Хакер го нападна серверот на „Би-Би-Си“

bbc

Поврзани вести

Хакер го нападна серверот на „Би-Би-Си“ јавното радио и телевизија на Велика Британија, а потоа почна новогодишна кампања со цел да се убедат другите сајбер криминалци да му платат за пристап до системот, пренесе „Ројтерс“.

Иако не е познато дали хакерот нашол купувачи, тимот за безбедност на „Би-Би-Си“ тврди дека ситуацијата е ставена под контрола. Портпарол на кампанијата одби да коментира на прашањата за безбедност.

Нема информации дали хакерот украл податоци или предизвикал некакви штети при нападот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести