среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Хакери го нападнале сајтот за референдумот за статусот на Крим

hakeri

Поврзани вести

Хакери го нападнале сајтот на референдумот за статусот на Крим ноќта меѓу саботата и неделата, соопштила прес службата на сајтот.

„Еден часот по полноќ започна новиот бран на напади од најновата генерација“, пренесува „РИА новости“.

Во соопштението се наведува дека експертите успеале да го утврдат изворот на нападот. Според нив, скенирањето на сајтот било направено од универзитетот Урбан- Шампеј во Илиноис од САД.

Како цел на хакерите се нашле и Интернет страниците на руските државни институции, меѓу кои и сајтот на претседателот на Русија, Министерството за надворешни работи и Централната банка.

Освен тоа, хакерите нападнале и неколку сајтови на НАТО.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести