недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Хакери на ИД нападнаа француска телевизија

140616-isis-iraq-jms-1914_dfd9d334d657162e5efe720e4f206e29

Последни вести

Француската телевизија „ТВ5 Монд“ соопшти дека била цел на хакерски напад на Исламска држава. Тие наведуваат дека им биле нападнати нивните ТВ-канали, интернет сајтови, Твитер и Фејсбук страната, јави МИА.

„Јас сум ИСИС“ беше пораката која ја открија следбениците  на ТВ5 најпрво на Твитер профилот, а потоа и на Фејсбук. На фотографијата маскирано лице, со црното знаме на Даеи со натписот „Кибер-Калифат“.

Речиси во исто време беше прекината и програмата на телевизијата.

Според  специјалистите, нападот започнал околу 22 часот при што на сите 11 канали на кабелската телевизија бил пуштен црн екран.

Хакерите објавиле и порака со закани за припадниците на француската армија како и лични документи на нивни блиски.

Во пораките е испратено и обвинение до францускиот претседател, Франсоа Оланд дека го направил „тоа што не може да се прости“ и водејќи „војна која не служи за ништо“.

Техничките екипи на телевизијата веќе ја преземаа контролата над социјалните мрежи и интернет страниците а нормализација на ситуацијата се очекува во наредните денови.

Најчитани вести