понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Хакери поврзани со Русија ја нарушуваат работата на компјутерите во Белата куќа?

white-house

Последни вести

Хакерите кои се обидуваат да ја нарушат работата на компјутерските мрежи на Белата куќа последните неколку недели, можно е да работат за руската влада, пишува денеска Вашингтон Пост, повикувајќи се на свои извори.

Американските официјални лица соопштија дека е забележана сомнителна сајбер активност на компјутерската мрежа која ја користи Белата куќа и дека се преземени мерки за тоа да се реши.

Неименуван извор на Белата куќа не изјави кој би можел за тоа да биде одговорен, но истакна дека до овие сознанија е дојдено преку „проверка на неодамнешни закани“.

„Секоја таква активност ја сметаме за сериозна,“ додаде тој.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести