петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Хакери украле податоци од пратки на Ју-Пи-Ес

Во нападот можно е да биде украдени информации за банкарски картички и електронска пошта на клиенти на компанијата кои користеле нејзини услуги од 20 јануари до 11 август оваа година.

ju pi es

Последни вести

Најголемата светска поштенска служба Ју-Пи-Ес базирана во Атланта, била цел на кибернапад.

Раководството соопшти синоќа дека можеби се украдени податоци за 100 илјади испораки.

Според нивни податоци, во нападот можно е да биде украдени информации за банкарски картички и електронска пошта на клиенти на компанијата кои користеле нејзини услуги од 20 јануари до 11 август оваа година.

Хакерите упаднале во компјутери во 51 испостава на Ју-Пи-Ес во 24 американски држави. За опасност од кибернапад Ју-Пи-Ес била алармирана од Министерството за национална безбедност на САД.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести