вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Халеп го одигра мечот на кариерата

tennis-wta-finals-2014-singapore_3219104

Поврзани вести

Романската тенисерка Симона Халеп направи голем исчекор кон пласманот на завршниот ВТА Мастерс во Сингапур, откако утринава забележа убедлива победа во дуелот против светскиот рекет број еден, Серена Вилијамс.

Халеп славеше со 2-0 (6:0 , 6:2) во сетови, иако Американката влезе во овој дуел како апсолутен фаворит. Вилијамс до овој меч немаше ниту еден пораз од Халеп, но токму првиот во нивните меѓусебни дуели ќе го памти уште долго.

Четврто-рангираната светска тенисерка е на чекор до полуфиналето во Сингапур, додека Серена Вилијамс ќе мора да слави над Ежени Бошур доколку сака да се пласира меѓу четирите најдобри на турнирот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести