недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Халиловиќ ќе ја испроба среќата во тимот на Спортинг Хихон

Младиот и талентиран хрватски фудбалер, Ален Халиловиќ во следната сезона ќе го носи дресот на новиот шпански прволигаш Спортинг Хихон.

Халиловиќ ќе се "кали" во Спортинг Хихон

Халиловиќ ќе се "кали" во Спортинг Хихон

Поврзани вести

Тренерот на Барселона, Луис Енрике реши дека Халиловиќ и оваа сезона нема да заигра за првиот тим на Барселона, по што Хрватот, кој не сака да изгуби уште една година играјќи за Барселона Б, реши да ја испроба среќата во тимот на Спортинг Хихон.

Ова може да се покаже како win-win ситуација и за Барса и за Халиловиќ, бидејќи младиот фудбалер ќе се здобие со искуство во Примера Дивизион, а “каталонците” следната сезона нема да имаат пречка да го вклучат во првиот тим.

Трансферот треба да се реализира до крајот на оваа седмица, со што Ален Халиловиќ би добил право на настап веќе во првото коло од новиот шампионат, кога Спортинг Хихон на домашен терен го пречекува Реал Мадрид.

Најчитани вести