среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 51

„Халкбанк“ ги отфрли обвинувањата за нелегалните односи со Иран

halkbank

Поврзани вести

Турската државна банка „Халкбанк“, чиј извршен директор беше уапсен во рамките на антикорупциската истрага, денес најави дека одржува врски со Иран во согласност со законите, пренесе „АФП“.

„Бизнис односите на банката се предмет на редовни контроли од соодветните власти. Финансиското посредување, што нашата банка го нуди со оглед на трговските активности со Иран, се врши во согласно со законите“, се вели во соопштението од „Халкбанк“.

Извршниот директор на банката беше уапсен во врска под сомнение за прикривање на нелегална продажба на злато за Иран и покрај меѓународните санкции против земјата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести