недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Хамас истрелал 40 ракети кон Израел

hamas1

Поврзани вести

Исламистичкото движење Хамас соопшти дека биле истрелани 40 ракети кон Израел, а една од нив била во близина на Тел Авив, потошно во близина на меѓународниот аеродром Бен Гурион.

Военото крило на Хамас, бригадата Изадин ал Касам, презема одговорност за истрелувањето на ракетите.

Претходно во израелски возушен напад по прекинот на примирјето загинаа три лица, а над 40 беа повредени. Израелската армија ги повика Израелците кои живеат на растојание од 80 километри од границата со Појасот Газа да се засолнат од можни ракетни напади.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести