Свет

Ескалација на судирот и покрај преговорите за примирје Хамас истрелал десетици ракети, жесток одговор на Израел

Хамас истрелал десетици ракети, жесток одговор на Израел

Палестински милитанти истрелале ноќеска десетици ракети врз Израел, кој возвратил со низа воздушни удари во  најновата ескалацији на суирот и покрај преговорите за примирје.
Сирените од  вчера речиси постојано одекнуваат во јужен Израел, предупредувајчи ги граѓаните да останат во скривниците, откако во тој правец биле истрелани над  80 проектили.

Истовремено, израелски авиони гаѓале  140 позиции на Хамас, кој управува со појасот Газа. Ескалација се случи во моментот кога двете страни информирале за можниот напредок на напорите на ОН и на Египет да завршаат повеќемесечниот судир.

Израелските медијиуми информираат дека неколку жители на Сдерота и други гранични подрачја се ранети. Во Гази се убиени еден припадник на Хамас, како и една Палестинка и нејзиното 18 месечно бебе, информираа палестинските официјални лица. Повредени се уште и пет цивили.