среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Хамас кажа НЕ на примирјето, од утринава повторно напади

izrael gaza_0

Поврзани вести

Милитантната организација Хамас одлучи да не го продолжи седумдесетдвочасовниот прекин на огнот со Израел кој истекува утринава, а пред да истече примирјето од територијата на Газа се испaлeни две ракети на Израел.

Милитантите од појасот Газа испалија ракети на Израел само неколку минути по истекот на 72-часовниот прекин на огнот меѓу Хамас и еврјската држава без договор за продолжување, соопшти армијата.

Терористите испалија неколку ракети една по друга на јужниот дел на Изрaел. Израел е подготвен да го ублажи граничниот режим, но бара разоружување од Хамас, што оваа милитантна организација одбива.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести